Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

ALTIN DEĞERİNDE BİR MEYVE "ALTIN ÇİLEK"

Yazdırılabilir versiyon   Geri
14369 görüntülenme
ALTIN DEĞERİNDE BİR MEYVE "ALTIN ÇİLEK"
Altın Değerinde Bir Meyve "Altın Çilek"

Altın Çilek bitkisi, kayısı kıvamında altın sarısı renkte ve sağlığa, zayıflamaya faydaları, çok yönlü olan değerli bir süper meyvedir.

Altın çileğin asıl anavatanı Kolombiya ve Peru olmasına rağmen Asya, Avrupa ve hatta ülkemizde de yaygın biçimde yetiştirilmektedir. Ancak Güney Amerika’da altın çileğin kültür tarımı çok daha yaygındır. Ülkemizde ise yer kirazı veya yer çileği olarak halk arasında bilinir ve bu meyve en çok Mersin'in Silifke bölgesinde yetiştirilmektedir.  

İnca eriği, Yer kirazı, Altın çilek ve Güvey feneri, Kleopatra çileği, Somnifera, Physalis gibi isimlerle de anılır.

Solanaceas ailesine ait olan Altın Çilek yuvarlaktır. Ağırlığı 5-7 gr, çapı ise yaklaşık olarak 2 cm’dir. Fisalis 1-1,5 m boyunda, kışın kuruyan, ilkbaharda tekrar çıkan sarı çiçekli bir bitkidir. Kırılgan ve hassas bir yapıya sahip olmasına rağmen çorak topraklarda da verim verebilir. Haziran-Temmuz aylarında çiçekleri açar. Yaz sonuna doğru meyve verir. Altın Çilek taze iken doğal, kağıtımsı, sarımsı bir kabuk ile kaplıdır ve yenilebilmesi için çıkarılması gerekmektedir.

Biraz mayhoş ve değişik bir tada sahiptir. Altın Çilek, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtırak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Altın Çilek, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Tohumlama işlemi ise çekirdekleri sayesinde yapılır.

Egzotik bir meyve olan Altın çilek pürüzsüz, kolay şekil alan, parlak ve turuncu-sarı bir dış yüzeye sahiptir. Aynı zamanda özü suludur ve içerisinde çok ufak açık sarı çekirdekleri vardır. Dinlendirildiğinde tadı tatlılaşan Altın Çilek taze olarak tüketildiği gibi kurutulmakta ve salatalarda, keklerde, çikolata sosu ile reçel, kozmetik ve ilaç yapımında kullanılabilmektedir.

Altın Çileğin, acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.

Muhafaza Koşulları

Altın Çilek, 7ºC’de %70-%80 nem oranında muhafaza edilmelidir. Kaliks içerisinde 15-20 gün bozulmadan muhafaza edilebilir.
 

Besin Değerleri

Mayhoş ve lezzetli bir tada sahip olan altın çilek, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi mineral maddeler bakımından çok zengindir. Ayrıca altın çileğin içerisinde A, C, B1, B2, B6 ve B12 vitamini bolca bulunmaktadır. Altın çilek bitki meyveleri, diğer meyve türlerine göre protein açısından kat kat daha fazla zengindir. (%16 oranında protein içerir).  

Kurutulmuş Altın Çileğin 100 gr’daki lif miktarı 32 gr  ile, diğer kuru meyvelere göre çok yüksek bir oran oluşturmaktadır.

Altın çileğin 100 gramında bulunan besin değerleri şöyledir:

Enerji: 46 kcal
Lif: 32 gram
Yağ: 2,5 gram
Karbonhidrat: 66 gram
Protein: 16 gram
Kalsiyum: 9 gram
Fosfor: 40 miligram
Beta Karoten: 72 miligram
Tiamin: 0.11 miligram
C Vitamini: 8 miligram
Niasin: 2.8 miligram

Mucizevi Meyve Altın Çilek...

Altın çilek romatizma, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve strese bağlı sorunlar ve erken yaşlanmaya karşı koruma sağlar. Fiziksel dayanıklılığı arttırır. Ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Sinir sistemini korur ve gelişimini sağlar. Bağışıklık sistemini koruyan güçlü bir antioksidandır.

Fiziksel enerji sağlar ve hareket yeteneğini geliştirir. Soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara karşı iyi bir savunucu olduğu gibi, cinsel gücü de arttırır.

Yapılan çalışmalar altın çileğin hastalıkları engellediğini, alyuvarlarda artışa neden olduğunu göstermiştir. Kas gevşetici özelliği ve kan şekerini düşürme özelliği de tercih edilmesinin en önemli nedenidir.

Kolesterolü azaltır, uykusuzluğu giderir ve vücutta var olan tümörlerin büyümesini durdurduğu söylenmektedir.

Altın çilek geleneksel tıpta gençleştiriciler arasında sayılır. Fiziksel sağlığı güçlendirdiği gibi zihinsel sağlığı da güçlendirir. Ömrü uzatır. Parkinson ve alzheimer da bilişsel fonksiyonları güçlendirir.

Altın Çileğin içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır. Bu nedenle Gut hastalığının tedavisinde 200 yıldan beri, bilinen en doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan bir meyvedir.

Sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımları da bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunur. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler.

Güney Amerika’da halk tarafından deri, şeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir.

Altın Çilek Kolombiya’da, idrar söktürücü olarak ve astım tedavisinde kullanılmaktadır.

Meyveleri doğrudan yendiği gibi, meyve salatalarına, dondurmaya, kek ve pastalara konulmakta ve reçeli yapılmaktadır.Bu bitki ve meyvesi dünyanın çeşitli yörelerinde yemek sosu, konserve, tatlı ve çiğ olarak tüketilmektedir. 

Altın Çilek Kullanımı

Sabahları kahvaltıdan önce 2 adet kullanılması, akşam yemeğinden önce 1 adet kullanılması tavsiye edilmektedir.

Altın Çilek İle Zayıflama

Altın Çilek Tok Tutar: Dünyanın en lifli meyvesi Altın çilek sayesinde zayıflarken açlık hissedilmez. Midede şişen yapısıyla sizi tok tutmak Altın çilek için çok kolay bir iştir.  

İştah Kesici, Tatlı ihtiyacı giderici: Formülündeki Banaba Leaf sayesinde, kan şekerini daha dengeli tutar ve kilo alımına veya zayıflayamamaya neden olan insülin direncinin çok büyük oranda önüne geçer.  

Gerçek Termojenik Yağ Yakımı: Altın Çileği bu kadar meşhur eden, pek çok ünlünün kullanmasının asıl sebebi; Altın çilek vücuda girdikten yaklaşık 55-70 dk sonra vücutta thermogenesis sürecini aktive etmeye başlar. Vücudu, ısıya ihtiyacı olduğu konusunda bir nevi kandırarak başlayan bu sürecin devamında, metabolizma harekete geçer ve vücudu ısıtmak için gizli bir yağ yakımı başlar. Altın çilek kullanımında meydana gelen terlemenin tek sebebi budur.

Altın çileği diğerlerinden ayırt eden en önemli özelliklerinden birisi de, bu süreci 24 saate yayabilen tek bitki olması sayesinde, anlık yoğun terlemenin yaşanmamasıdır. Bu sayede sosyal yaşamımızda aşırı terlemenin sebep olacağı olumsuzluklardan kurtulmak mümkün olmaktadır.  

Kalori Emici: Yetiştiği bölgedeki yerlilerin, yaprağıyla etlerin üzerini kapatarak daha kolay sindirilebilir hale getirdiğini gören bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucu, bitkinin yapraklarında bulunan bir madde olan papaini keşfettiler. Fakat yaprağından çok daha yüksek oranda papain, meyvenin kendisinde bulundu. Bitkisel pepsin de denilen papain maddesi, gıdalardan alınan kalorileri çok büyük oranda emerek, vücutta yağ olarak depolanmasının önüne geçmektedir. Ayrıca Mart 2010’da medyada boy boy yer alan haberlere göre, papaya bitkisinin kanserli hücreleri 24 saat içinde öldürmeye başladığı fakat normal hücrelere hiçbir zarar vermediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Altın çileğin faydaları nelerdir?

* İyi bir analjeziktir (ağrı kesici).

* Astım önleyicidir.

* Antibakteriyel özellik taşır.

* Altın çilek kanser durdurucudur.

* Altın çilek antikoagülandır.

* Altın çilek anti-diyabetiktir.

* Altın çilek kusma ve bulantı önleyicidir.

* Kanamaları azaltıcı özelliği vardır.

* İltihap önleyici ve kurutucu bir meyvedir.

* Lösemiyi durdurur.

* Sıtma nöbetlerine bitkisel çözümdür. Sıtmaya iyi gelir.

* Antimikrobiyal, antimikobakteriyel, mantar hastalığını önleyicidir.

* Aşırı terleme önleyicidir. Aşırı terlemeye bitkisel ve kesin çözümdür.

* Antiromatizmal, antiseptik, antispazmodiktir.

* Tümör gelişimini durdurucudur.

* Antiviraldır.

* İştah açıcıdır.

* Tokluk sağlayıcıdır.

* Kan temizleyici, kan incelticidir.

* Dezenfektandır (doğum sonu enfeksiyonları için).

* Dezenfektan özelliği taşır (cilt hastalıkları).

* Diüretiktir. Karında biriken suyu boşaltır, (idrar sökücü, adet söktürücü).

* Balgam söktürücüdür.

* Ateş düşürücüdür,

* Gıda olarak kullanılabilir. Karaciğer tedavi edicidir.

* Hipoglisemik kan şekeri düşürür.

* Kan basıncını, tansiyonu düşürür.

* Immünomodülatör aşırı aktif bağışıklık hücrelerini düzenler. Bağışıklığı güçlendirir.

* Müshil etkisi vardır.

* Böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek ve mesane hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

* Yatıştırıcıdır.

* Tonik olarak kullanılabilir.

* Solucan ilâcıdır.

* Lavman etkisi vardır.

* Ham meyve olarak iyi bir vitamin ve mineral deposudur.

* Vücudu kuvvetlendirir, hasta olmayı önler.

* Mide ve bağırsak tembelliğini giderir.

* Sinirleri kuvvetlendirir.

* Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır.

* Bağırsak kurtlarını döker.

* Safra ifrazatını arttırır ve safra taşlarının dökülmesine yardımcı olur.

* Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler.

* Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan altın çilek, bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir.

* Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.      

* Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.       

* Kansere karşı koruyucudur.      

* Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır.

* İçerdiği karoten sayesinde çocuklarda kemik gelişimini hızlandırıp bayanlarda kemik erimesini yavaşlatma özelliğine sahiptir.
       

Altın çilek bitkisi ve meyvesi bazı hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı bitkisel çözüm olarak kullanılır…

Karın ağrısı, Astım, Bakteriyel enfeksiyonlar, Kan basıncı düzensizlikleri, Barsak şikayetleri, Kanser, Koagülasyon, Dermatit, Diyabet, Kulak ağrısı, Kadın hastalıkları, Ateş düşürücü, Safra kesesi sorunları, Hepatit, Hipertansiyon yüksek tansiyon, İnfertilite kısırlık, İltihaplanmalar (cilt), Sarılık, Böbrek sorunları için, Lösemili hastalarda bağışıklık güçlendirici, Karaciğer hastalıklarına doğal çözüm, Sıtma önleyici, Mikrop temizleyici, Düşük riskine karşı bitkisel çözüm, Mikobakteriler enfeksiyonlar, Mikoplazma enfeksiyonları, Doğum sonrası enfeksiyonlar, Sedef hastalığı, Romatizma, Cilt lekeleri, Rosaceae, Skleroderma, Cilt hastalıkları, Deri enfeksiyonları, Spazmlar, Dalak rahatsızlıkları, Viral enfeksiyonlar, Kusma, Bağırsak Solucanları. 

İşte Altın Çileğin Yararları:

- Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.
- Kilo vermeye yardımcı ve son derece faydalı bir meyvedir.
- Diyabet (şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
- Antioksidan oranı yüksektir.
- Kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
- C,B1,B2,B3 ve keroten gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir meyvedir. - Potasyum değeri çok yüksek bir meyvedir.
- Kalsiyum değeri aşırı zengin olduğundan okul öncesi çocukların gelişiminde çok etkilidir.
- Metabolizmanın hızlı çalışmasına katkıları olduğu bilinmektedir.
- Kan dolaşımını düzenlemede pozitif etkileri vardır.
- İdrar söktürmeye faydaları vardır.
- Kalorisi azdır. Sindirim sistemindeki parazitleri yok etmeye yardımcı olur.
- Aroma ve mayhoş tadından dolayı pastacılık, dondurma aroması olarak ve marmelat yapımında kullanılır.
- Meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda kullanılır.
- Reçeli son derece lezzetlidir.
- Cildi güneşten korumada ve cilt kanseri tedbiri olarak deri gerici özelliği olduğundan, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.
- Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır.
- İçerisinde 8 ayrı alkolid bulunmaktadır. Bu alkolidler bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmaktadır.
- Kanı arındırmaya yardımcı olur. Görme sinirlerini yapılandırmaya yardımcı olur.
- Prostat ve boğaz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir. 

Altın çilek nasıl tüketilmelidir?  

İçerisindeki meyve taze olarak yenilebilir. Altın çilek yabancı ülkelerde ve bizde meyve kurusu olarak yenildiği gibi altın çilek reçeli, pasta malzemesi ve puding aroması olarak da kullanılmaktadır. Altın çilek meyvesi nemsiz ve soğuk ortamda saklanmalı ve fazla bekletilmeden tüketilmelidir.  

Üzüm kurusu kullanılan pastalar ve yemeklerde dekorasyon amaçlı kullanılabilir. Aroma ve mayhoş tadından dolayı pastacılık, dondurma aroması olarak ve marmelat yapımında kullanılır. Ayrıca çikolata ile kaplanıp tatlılarda da kullanılabilir. Çikolata ile mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır. Meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda da rahatlıkla kullanılabilir. 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.