Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

BURS BAŞVURULARI İÇİN SON FIRSAT

Yazdırılabilir versiyon   Geri
12695 görüntülenme
BURS BAŞVURULARI İÇİN SON FIRSAT
Burs, öğrencinin can simididir. Eğitim masraflarının yükünü azaltmak istiyorsunuz burs veren kurumları yakından takip etmeniz gerekiyor. İşte burs veren kurumlar ve başvuru tarihleri...

BURSLAR ÖĞRENCİLERE CAN SİMİDİ OLUYOR

Eğitim masraflarının derdine düşen öğrencilere üniversite, şirket, vakıf ve dernek bursları ilaç gibi geliyor...

Yükseköğrenim Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) stresini geride bırakan öğrencileri şimdi de eğitim masraflarını karşılama sıkıntısı sardı. ÖSYM’deki başarı sırasına göre çeşitli burslarla öğrencilerin imdadına koşan vakıf üniversiteleri yurtdışında dil kursları, konaklama ve kitap yardımıyla gençler ve ailelerinin elini rahatlatmaya çalışıyor. Pek çok şirket, dernek, vakıf sanayi ve ticaret odası da gençleri burslarla destekliyor.

250 gence burs
Bunlardan biri de İstanbul Ticaret Odası (İTO). İkinci öğretim başvuruları dışında lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerine farklı eğitim yardımları sağlayan İTO, burs başvurularını 4 Ekim - 30 Kasım arasında kabul edecek. İlk başvuruda öğrencilerin not ortalamaları esas alınmakla birlikte, bursa hak kazanan öğrencinin bursunun, öğrenimi süresince devam etmesi için yılsonu transkriptinde başarısız dersinin bulunmaması gerekiyor. Tekfen Eğitim, Sağlık, Kültür, Sanat ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ise her yıl Türkiye’de öğrenim gören ve maddi desteğe ihtiyaç duyan 250 başarılı lise ve üniversite öğrencisine eğitim bursu veriyor. Başvuruların www. tekfenburs.org sitesinden kabul edildiği burs için 21 Eylül son gün.

TEV ince eleyip sık dokuyor
Türk Eğitim Vakfı da (TEV) ’Üstün Başarı Bursu’ adı altında LYS’de MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre ilk iki bine girenlerle ikinci sınıfa geçen öğrencilere burs veriyor. Müracaatların TEV’in web sitesinden yapıldığı burs için öğrencilerin istenilen diğer belgelerle birlikte en geç 23 Eylül’e kadar vakfa başvurması gerekiyor. Bursa hak kazananların her birine ise 2011-2012 öğretim yılında (9 ay süresince) toplam 9 bin 500 TL ödeme yapılacak. Yurtiçinde yaklaşık 15 yıldır 500’e yakın öğrenciye burs veren Yeşim Tekstil de iki yıldır bu faaliyetini TEV aracılığıyla yürütüyor. TEV Şükrü Şankaya Burs Fonu olarak oluşturulan fona maddi katkı sağlayarak öğrencilere yardımcı olduklarını söyleyen yetkililer, öğrencilerin başvuru için TEV’le irtibata geçmesini istiyor. Bu kapsamda 2011-2012 dönemi için öğrencilere 9 ay boyunca aylık 340 TL burs verilecek.

1 Kasım’ı kaçırmayın!
Deloitte Eğitim Vakfı (DEVAK) da bu yıl Galatasaray Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde; Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İngilizce İşletme, İngilizce İktisat ve İşletme Mühendisliği Bölümleri’nde okuyan öğrencilere burs verecek. Yurtiçi ve yurtdışında burslarıyla öğrencileri destekleyen vakıf, yüksek lisans alanında ise MBA, işletme ve finans, endüstri mühendisliği bölümleri ile endüstri liderleri programında eğitim görenlere burs imkanı sağlıyor. Son başvuru tarihi 1 Kasım 2011.

Hangi üniversite ne yaptı?

Koç Üniversitesi
Bu yılki 956 kişilik kontenjanından 720’si tam, yarım ve kısmi burslu olarak yerleştirilen üniversitede tam burslu öğrencilerin okul ve yurt ücreti ile aylık harcamaları karşılanıyor. Ayrıca yıl başında kitap bursuna başvuranların kitap masrafları da belli oranda ödeniyor.

Sabancı Üniversitesi
2011-2012 akademik yılında üniversiteye yerleşen 645 öğrenciden 227’si burslu okuyacak. Bu yıl burslar "Tam Burs", "Yarım Burs" ve "Çeyrek Burs" adı altında üç grupta toplanmış. Tam Burs alan öğrencilere yerleştikleri puan türündeki Türkiye sıralamasına göre, 9 ay boyunca aylık 400-450 TL nakit ödeme yapılacak.

Bahçeşehir Üniversitesi
ÖSYM yerleştirme ve başarı bursları dışında lisans öğrencileri için geçerli olan başarı bursu veren üniversitede genel not ortalamasına göre program birincilerine yüzde 100, ikincilerine yüzde 50 oranında burs veriyor. 2011- 2012 döneminde ÖSYM bursları ile yüzde yüz burs verilen öğrenci sayısının 241 olduğu üniversitede, yüzde 50 burs alan 691 kişi bulunuyor.

Acıbadem Üniversitesi
Üniversitenin ücretsiz programlarını ilk üç tercihinden birinde yazıp yerleşen öğrenciler yüzde 15 tercih bursu kazanıyor. Ayrıca Kerem Aydınlar Vakfı tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere de burs veriliyor. Bu yıl ise öğrencilerin yüzde 84’üne, büyük bir kısmı yüzde 100 olmak üzere değişik oranlarda burs imkanı sunulmuş. İstanbul

Bilgi Üniversitesi
ÖSYM’ nin açıkladığı burslu kontenjana ek olarak Mütevelli Heyeti kararı ile yetenek sınavıyla öğrenci alan dört programda, 20 öğrenciye yüzde 50 burs imkânı sunulmuş. Bu yıl ilk defa tercihlerinde mimarlık ve hukuk fakültelerine ilk beş sırada yer veren 21 öğrenci yüzde 100 ve 50 oranlarında burs olanaklarından faydalanmış.

Özyeğin Üniversitesi
Bu yıl ilk tercih döneminde kayıt yaptıran 665 öğrenciye çeşitli oranlarda burs veren üniversitede mevcut öğrencilerle birlikte bursiyerlerin sayısı bin 500’ü geçmiş. İşletme, girişimcilik, bankacılık ve finans ile mühendislik programlarını ilk altı tercihi arasında yer veren adaylardan ilk bine girenlere aylık 1.100 TL burs verilmiş.

Işık Üniversitesi
LYS sıralamasında ilk bin öğrenci içinde yer alıp Işık Üniversitesi’ni tercih edenlere üniversite yüzde 100 yüksek onur bursu veriyor. LYS 2011 sonuçlarına göre ilk üç sıradaki tercihlerinden birine Işık Üniversitesi’ni yazan ve bu tercihi ile yerleşen öğrenciler ise yüzde 25 tercih bursu alıyor.
 
Kaynak : www.isteinsan.com.tr


 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.