Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

BAĞIMLILIĞIN SIRRI ÇÖZÜLÜYOR MU?

Yazdırılabilir versiyon   Geri
2104 görüntülenme
BAĞIMLILIĞIN SIRRI ÇÖZÜLÜYOR MU?

Bağımlılığın sırrı çözülüyor mu?

Bilim adamlarına göre, bağımlılık beyinde ödül ve zevk mekanizmalarının aktif hale gelmesinden kaynaklanıyor

Dünyanın en saygın haber dergilerinden Time, bu haftaki sayısında bağımlılık konusunu kapak yaptı. Alkolden uyuşturucuya, seksten alışverişe kadar her tür bağımlığın beyinde benzer bölgeleri etkilediğini kaydeden Time, bilim dünyasının yıllardan beri kontrol altına almaya uğraştığı bu sorunu inceledi. Buna göre bağımlılık her ne şekilde olursa olsun beyinde ödül ve zevk mekanizmalarının aşırı aktif hale gelmesinden kaynaklanıyor.

Örneğin alışveriş yapmaktan büyük zevk alan bir insanın bir alışveriş merkezine girip istediklerini aldığında duyduğu zevk ile sigara içen bir insanın hissettiği rahatlama hissi arasında pratikte bir fark yok. Her ikisi de beynin zevk ve ödül bölgesini aktif hale getirdiği için uzun süreli devam ettiğinde beyin tarafından "temel bir ihtiyaç" olarak algılanmaya başlıyor. Burada kilit rol oynayan ise "mutluluk hormonu" olarak bilinen dopamin.

Başarı oranı yüzde 40

Zevk veren maddeyi alış süresi uzadıkça dopamin salgısı da azalıyor. Bu nedenle bağımlılık yaratan madde ya da davranışın her seferinde daha yüksek miktarlarda alınması gerekiyor. Uzmanların ulaştığı bir başka gerçek ise kadınlar çok daha çabuk bağımlı olduğu... Araştırmalar kadınlık hormonu östrojenin bağımlılık durumunu hızlandırdığını ortaya koydu. Bu hormon aynı zaman alkolün beyne etkisini de hızlandırıyor. Bu nedenle kadınlar erkeklerden çok daha hızlı sarhoş oluyor. Time dergisine bilgi veren California Üniversitesi Profesörlerinden Martin Paulus, "Bağımlığın giderilmesi konusunda şu an başarı oranımız yüzde 20. Fakat bunu son yapılan araştırmalarla yüzde 40'a çıkarmayı ve çeşitli hormonları hedef alan ilaçlar yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

Sigarada umut ışığı yok

Bazı bağımlıkların ise ilaçla tedavisi mümkün görünmüyor. Bunların başında da sigara tiryakiliği geliyor. Uzmanlar sigara isteğinin beyinde korku ve tehlikeyi algılayan bölümde şekillendiğini belirledi. Beyninin bu bölümü bir kazada hasar gören insanlar bir daha sigaraya ihtiyaç duymuyor. Ancak uzmanlara buranın faaliyetini durduran bir ilaç geliştirirse bağımlı kişinin algılama yeteneğini de etkileyeceği için bu konuda bilim dünyası şimdilik terapiler dışında çaresiz...

BEYİN FONKSİYONU DEĞİŞİYOR

Normal bir insanın beyninde görülen sarı noktalar aktif olan beyin bölgeleri. Bağımlı bir insanın beyninde ise aktivite sadece belirli bölgelere toplanıyor. 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.