Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

ŞAİR EMRE AKAR' LA YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ SİZLERLE...

Yazdırılabilir versiyon   Geri
12675 görüntülenme
ŞAİR EMRE AKAR' LA YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ SİZLERLE...
M.K:Sizi biraz tanıyabilir miyim?

E.A: Yalova doğumlu olmam, ilkokulu liseyi burada okumam ve üniversitede kamu yönetimi okuyor olmam gibi klasik kısmı hızlı geçersek, etrafını gören, gördüğünü inceleyen ve bunu kendine özgü bir şekilde ifade eden bir adamım.

 

M.K:Şiir denince aklınıza ilk gelen tanım nedir?

E.A: Ne zaman nefes alsam aklıma şiir geliyor, ne zaman şiir dense nefes alıyorum.

 

M.K:İlk şiirinizi ne zaman yazdınız ve ne zaman yayınlandı?

E.A: Küçüklüğümden beri manzumlar yazıyordum. Fakat şiir olarak adlandırabileceklerimi yazmaya 12 yaşımda başladım. İlk şiirim 98 senesinde yayınlanmıştı. İlk gençlik için güzel bir duyguydu.

 

M.K:Şiir yazarken neler hissediyorsunuz?

E.A: Şiir yazarken bir şey hissettiğimi söyleyemem. Şiiri yazmaya başlayıp bitirdiğimde, yazdıklarımı okumadan ne yazdığımın farkında olmam. İçimde ruhumun bilinçten bağımsız boşalmaları şiirlerim bir nevi.

 

M.K:Etkilendiğiniz şairler kimler ya da onu okumadan yapamam dediğiniz bir şair var mı?

E.A: Bütün şairleri okurum, iyi ya da köyü ayırmam. Ama Murathan Mungan, Cemal Süreya, tabi ki Orhan Veli, Nazım Hikmet, Necip Fazıl gibi ustaları daha çok okurum. Süreya’nın yeri biraz daha özeldir, biraz daha kendimi görürüm onda. Elbet izleri de vardır şiirlerimde.

 

M.K: Şiirlerinizdeki metaforlardan, izleklerden ve şiirinizin yürüyüşünden bahseder misiniz?

E.A: Hissettiğim her şey bir metafor olur bende. Duyularımın ötesinde hissetmek, hissettiğimi özümsemek şiir oluyor surete bürünebildikçe.

 

M.K:Gelelim şiir kitabınıza…2007 yılında “Yalnızlar Zarında Düşeş Gelme İhtimali” adlı bir şiir kitabı çıkarttınız.Öncelikle kitabın adı çok ilginç, nasıl çıktı öyküsünü dinleyebilir miyiz?

E.A: Kitap adını, içerisinde yer alan aynı isimli şiirden aldı. Zarlarla oynamayı sevmem; ama zarlarla aramda felsefi bir bağ var. Bazı duyguları zarlarla ifade etmeyi seviyorum. Hayatın bir şans oyunu olduğu bir dünyada aşk bir düşeşe bakar dedim şiirin sonunda. Kitaptaki şiirlerin, elimdeki zarların düşeş gelme ihtimaliydi konuşamadıklarım.

 

M.K:Kitabın sayfalarını çevirdiğimizde önümüze bir cümle çıkıyor.”Bu kitapta konuşmayı beceremeyen bir adamın duygu boşalmalarının izleri var”.Bu ifade ne anlama geliyor?Gerçekten kendinizi çevrenizdekilere anlatamayan birisi misiniz?

E.A: Konuşamamaktan kasıt, salt gerçek anlamıyla konuşamamak; anlatamamak değil. İnsanlarla konuşarak daha özelde dertleşerek içimdekileri ifade edemediğimi, kendimi bir surette ancak yazarak var edebildiğimi anlatan birkaç cümleydi.

 

M.K:Kitapta yer alan ilk şiiriniz “Yüzüm yakamoz değil”.Bu şiirin hayatınızdakini yerini anlatır mısınız?

E.A: Hayatımdaki her şiir gibi özel bir şiir. Şiirlerim hep yaşanmışlıklarımdır; görmüşümdür, hissetmişimdir yazdıklarımı ve bence yaşanan her şey kıymetlidir.

 

M.K:Tarzınız çok farklı ve güzel…Örneğin anlamı bol ve esprili şiirleriniz de var” Dibe vurmak” gibi.Bu şiirler nasıl yazıldı?

E.A: Bazen bu dünyanın benimle argo tabiriyle kafa yaptığını düşünürüm; bende kırılmasın diye hayatla şakalaşıp kafa yaparım. Aslında mizaha vurulan şiirlerin altında daha derin yaralar gizlidir ancak ufak bir tebessümle örtülebilen.

 

M.K:Şiirlerinizin arasında özel olan ve benim dediğiniz bir şiiriniz var mı?

E.A: Her şiirim yaşamımdan bir parçadır ve kıymetlidir dediğim gibi; ama bir tane söylemek gerekirse “Üç Nokta” isimli şiirimi severim.

 

M.K:Sizce şair kimdir?

E.A: Şiir yaşayan kişidir insan. Şiirin aracısıdır kelimelerin kağıda dökülmesi yolunda.

 

M.K:Günümüz şiirleri ve tarzları hakkında ne düşünüyorsunuz?

E.A: Çok kıymetli genç şairler yetişiyor aslında. Kendilerine özgü, eskilerden aldıklarına kendini katan güçlü şairler. Fakat şiire olan ilgisizlik, popüler olmuş insanların şiir yazıp şairiz demesiyle zedelenmiş bir şiir kültürü, şiire olan ilgiyi yok ediyor maalesef.

 

M.K:Yeni yeni şiir yazmaya başlamış, şair adaylarına tavsiyeleriniz neler?

E.A: Öncelikle şair adayı olunabileceğini düşünmüyorum. Şiir yazarak öğrenilmez, geliştirilir ancak. Şiir yazan ve gerçekten kendini şiirle ifade edebildiğini düşünen herkesin yazdığının ve diğer yazılmışların kıymetini bilmesi yeterli olacaktır.

 

M.K:Şu an neler yapıyorsunuz, hayatınız nasıl geçiyor?

E.A: Yeni bir kitap ve bir iki fotoğraf projesi üzerinde çalışıyorum. Çok uzun sürmeyeceğini umduğum bir zaman sonrasında ikinci kitabımı çıkarmayı umuyorum.

 

M.K:Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

E.A: Rica ederim. 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.