Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

15 ŞUBAT - 4 HAZİRAN VE ÖZEL SAĞLIK SİSTEMİ

Yazdırılabilir versiyon   Geri
12393 görüntülenme
15 ŞUBAT - 4 HAZİRAN VE ÖZEL SAĞLIK SİSTEMİ

15 ŞUBAT - 4  HAZİRAN VE ÖZEL SAĞLIK SİSTEMİ

Bildiğiniz gibi ülkemizdeki sağlık kuruluşları sırasıyla  Üniversite Hastaneleri, Kamu Hastaneleri ve Özel Hastanelerdir. Özel hastaneler diyorsak da  gerçek manada herhangi bir sosyal güvenlik kurumu çatısı altında olan vatandaşlarımızın bu kuruluşlardan faydalanması üç beş yılı kapsayan bir zamandır. Bu zaman içerisinde  gerçekten Türkiye 'de özel sağlık alanında kıskanılacak reformlar yapılmıştır.  Kamu da bu süreçte rekabete ayak uydurmak için gerek fiziki alanını  gerekse  tıbbi makine ve ekipmanını yenilemiştir. Sonra maalesef hükümet sağlık adına planlarının tutmadığını  görmüştür. Kamudan özele geçen doktor, özel sağlık kuruluşlarını  tercih eden hasta,  gelişen tıp teknolojisine özel sağlık kuruluşlarının kamudan daha hızlı ayak uydurması, denetimsizlik, yardımcı sağlık personeli eksikliği gibi sorunlar görülmeye başlanmıştır. 15 Şubat 2008 tarihinde   Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Sağlık Kuruluşları Yönetmeliği ile Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilerek, özel sağlık kuruluşlarının  Sağlık Bakanlığından izin almadan doktor alamamaları, teknoloji yatırımı yapamayacakları gibi özel sektörü hiç mutlu etmeyecek bir dizi kararlar alındı ve  Özel sağlık sektörüne  04 Haziran 2008 tarihi itibari ile de sağlıkta fark fiyatlarında devletin belirlemiş olduğu fiyatların %30' unu aşmama sınırlaması getirildi. Sektör dışından bakıldığı zaman kamu yararına doğru bir kararmış gibi düşünülse de esasen hizmeti sunan kuruluşların bu fiyatlar ile ayakta durabilmeleri oldukça güçleşti.

      Eğer elinizde sağlık karneniz varsa bir devlet hastanesine gider işlemlerinizi ücretsiz yaptırabilirsiniz. Elinizde sağlık karneniz ile özel sağlık kuruluşuna gittiğinizde ise şu an için her kuruluşun kendisinin belirlemiş olduğu bir farkı ( katılım ) ödersiniz. ( Bu durum tamamıyla  yasaldır. Özel sağlık Kuruluşlarının Sosyal Güvenlik Kuruluşu ile yapmış olduğu sözleşmede belirtilmiştir. ) Hiç düşündünüz mü neden bu farkı ödüyorum diye. Açıklayayım; bir kere kamu hastanelerinde kira ödenmez mülk devletin kendine aittir. Kamu hastaneleri personel ( doktor - hemşire vs. ) maaşını devletten alır. Sigorta, vergi, son teknolojinin takip edilmesi gibi maliyetler özel sağlık kuruluşlarının sahipleri ve yöneticilerini kara kara düşündürür. Sözünü ettiğim bu maliyetlerin finansmanı da bu katılım payları ile ödenmeye çalışılır. 

Peki özel sağlık sektörü ne sağlamıştır bu ülkeye diye soracak olursanız. Öncelikle hastalıkların teşhisinde hızlı ve doğru sonuç, hızlı tedavi süreci, işsizliğe çare bir iş kapısı, devlete  ödenen vergiler, yeni teknoloji olanakları ile buluşma, konforlu ve hijyenik bir ortamda muayene vb. Devlet kendi sağlık kuruluşlarına ödedikleri tedavi bedellerinin %30 fazlasını Özel sağlık kuruluşlarına ödeyerek yatırım, tıbbi cihaz, kira, doktor ve personel maaşları gibi sübvansiyonlarının müteşebbis tarafından karşılanmasına karar vermiştir. Bununla birlikte müteşebbis olarak kar etmeye çalışacaktır . Öyle görünüyorki sağlık sektörü çalışanları 2001 krizinde bankacılık sektöründe çalışanların  kaderini yaşayacatır. işletmenin hayatta kalmasını sağlayabilmek için sürümden kazanma mantığını güden özel hastaneler oluşmuş olacaktır. 

Bir önceki yazımdaki son sözümü tekrarlıyorum.  “ Sonumuz hayrolsun 

BİLAL YILDIRIM

  
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.