Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

BİR FUAR, NASIL FUAR OLMAKTAN ÇIKAR?

Yazdırılabilir versiyon   Geri
2222 görüntülenme
BİR FUAR, NASIL FUAR OLMAKTAN ÇIKAR?
Bir fuar, nasıl fuar olmaktan çıkar?
 
Kimileri için fuar demek gösteri (şov) demek. Kimileri için alıcı ve satıcıların bir araya geldiği kuru kuruya bir pazar yeri… Kimileri için sektörel bir zorunluluk, kimileri içinse hafta sonu gezisi için makul bir seçenek… 
 
Tüm bunların ötesinde, doğru kişi ve grupları bir araya getirirken bir ticaret sinerjisi de yayabilen, üniversite, kamu, medya ve sivil toplum temsilcilerini de yanına katarak sektörünü büyütürken büyüyen, entegre seminer ve toplantılarla gelecek vizyonunu gösterebilen, yabancı alıcıları çekebilen ve Türkiye’de olup dünya gündeminde yer bulan bir örnek için “fuar olmaktan çıktığını” söylemek yanlış olmayacaktır. Metrekare satışına dayalı, komşu ziyaretini andıran, sektörün zaten hemen her gün karşılaştığı bilindik simalarından öte ziyaretçi çekemeyen, ziyaretçiyi gereksinimlerine göre bir programa yönlendirmeye gerek duymayan klasik fuarcılık; yerini “metrekare”ye değil, “içeriğe” öncelik verilen yeni fuarcılık anlayışına bırakıyor. İçeriği ön plana alan bir fuar, fuar olmaktan çıkıyor. Ne mi oluyor? Sektörünü büyüttükçe büyüyen bir zemin, iş fırsatı kaynayan bir memba…
 
Bu membadan yararlanmak da hüner istiyor tabi. Hangi profildeki ziyaretçi ile karşılaşmak istendiğini doğru tanımlamak, farklı ziyaretçi profillerine yönelik farklı iletişim paketleri oluşturmak, her koşulda iletişime çok öncesinden (en az iki ay) başlamak, ziyaretçiye sunulacak ürün / hizmetin ne yarar sağladığını doğrudan ifade edebilecek şirket yetkililerini (hostesleri değil, yetkilileri) ve basılı / görsel araçları standta her an hazır bulundurmak ve her şeyin uluslararası dil İngilizce’ye çevirisini yapabilmek, temel olarak gerekenler… 
 
Bir fuar, ancak katılımcılarının elde ettiği olumlu sonuçları, ciro artışlarını, yeni iş bağlantılarını, o ülkede üretilen yeni proje sayısının artışını tetikleyerek fuar olmaktan çıkar… Bu da “içeriği” stratejisinin birinci sırasına yerleştiren bir fuarcılık anlayışı gerektirir. Fuarın hedef kitlelerine yönelik konularla ilgili merkezler, medya, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve aracılar / danışmanlar, birer içerik paydaşıdır aynı zamanda…
 
Yeni fuarcılık anlayışı, özetle sektörünü büyüten, kamudan, sivil toplumdan farklı taraflarla iş birlikleri geliştiren, katılımcısına da, ziyaretçisine de yeni ufuklar kazandıran, yarattığı sinerjiyle iş fırsatlarını tetikleyen, yalnızca alım-satımı değil, üretimi de teşvik eden ve ulusal / uluslararası gündem yaratabilen bir tanıma doğru ilerliyor.
 
Esra Taşlıyük
İletişim Uzmanı
esratasliyuk.sitemynet.com


 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.