Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

ARKADAŞINI İŞE SOKAN ŞİRKETTEN ÖDÜLÜ ALIR

Yazdırılabilir versiyon   Geri
14004 görüntülenme
ARKADAŞINI İŞE SOKAN ŞİRKETTEN ÖDÜLÜ ALIR
Arkadaşını işe sokan şirketten ödülü alır
Çalışanların, şirkette açılan yeni pozisyonlar için arkadaşlarını tavsiye etmeleri, ilk bakışta eski tarz bir kayırmacılık gibi görülebilir. Türkiye’de çok alışık olduğumuz bu eleman bulma yöntemi, şimdi Amerikan şirketleri tarafından keşfedildi, gittikçe yayılıyor. Türkiye’de de uygulanıyor. Son derece mantıklı: Çünkü bir şirkette çalışanlar, özellikle kendi alanlarındaki diğer yetenekli kişileri tanıyor. Onların tavsiye ettikleri işe girerse, öneren çalışana, 2 bin dolara kadar varabilen para ödülü veriliyor.
İşe girmek için kullanılan çeşitli yöntemler var. İş ilanlarına başvurmak, istihdam şirketlerine CV bırakmak ve tanıdıkları devreye sokmak. Bu sonuncusu, kulağa kayırmacılık gibi gelse de, aslında şirketler tarafından gittikçe daha fazla kullanılan bir yöntem halini alıyor.

Türklerin çok iyi bildiği bu yönteme Amerikalılar yeni isimler veriyor. "Çalışan referansı" (employee referral), "Çalışanlar yeni çalışanlar kazandırıyor" (staff gets staff) gibi isimler takılmış kampanyalarla, şirketler çalışanlarının tavsiye ettiği kişilere ulaşıyor.

Yöntemin hem çalışan, hem tavsiye edilen, hem de şirket için faydaları var. Tavsiye ettiği kişi işe kabul edilirse, çalışana belirli bir miktar para ödülü veriliyor. Tavsiye edilen kişi, (çoğunlukla tavsiye edenin akrabası veya arkadaşı olduğundan) başvurduğu yerin koşullarını birinci ağızdan öğrenmiş oluyor. Şirket de, "iyi çalışanlar iyi çalışanları tanır" mantığından hareketle, yetenekli kişilere kısa yoldan ulaşmış oluyor. Bir işyerinin sosyal ortamı düşünüldüğünde de, farklı faydalar ortaya çıkıyor. Bu yöntemle çalışanlar, yeni iş arkadaşları olarak önceden tanıdıkları, anlaşabilecekleri insanları seçmiş oluyor.

CITIBANK’TA 450 KİŞİ TAVSİYE EDİLDİ
Citibank Türkiye’de 4 yıldır, "Çalışanlar yeni çalışanlar kazandırıyor" adlı program uygulanıyor. Çalışanlar, açık pozisyonlar için tanıdıklarının özgeçmişlerini bankanın İK bölümüne mail aracılığıyla gönderiyor. Tüm görüşmeler sonucunda o kişi uygun görülürse, işe başlıyor, yasal deneme süresinin (2 ay) sonunda hala işteyse, onu referans gösteren ödüllendiriliyor.

2006’da bu yöntemle işe alınanların sayısı 30. Bu, tüm işe alımlar içinde yüzde 5’e denk geliyor. 2006’da bu program kapsamında tavsiye edilenlerin sayısı ise 450’ye yakın. Citibank’ın İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Ergin, "Mevcut çalışanların yeni çalışanlar kazandırması her iki taraf için de olumlu" diye anlatıyor: "Çalışan açısından baktığınızda bir kişinin çalıştığı ortamdan memnun olması ve işyerinin beklentilerini karşılaması çok önemli. Aynı şekilde işverenin de işe aldığı kişilerden beklentileri var. Arkadaşları veya tanıdıkları vasıtasıyla Citibank’da çalışmaya başlayan elemanlarımız, başvuru öncesinde Citibank’da çalışanlara sunulan imkanları ve iş ortamını ilk ağızdan öğreniyor. Bunun sonucu olarak da hem bankayı hem de yakınını tanıyan kişiler vasıtasıyla gelen adayların pozisyona uygunluk olasılığı daha yüksek oluyor. Bunun dışında hem İnsan Kaynakları açısından ek bir CV kaynağı, hem de çalışanlar için bankaya katkılarına karşılık bir çeşit ödüllendirme aracı olduğunu düşünüyoruz."

MICROSOFT’TA ÖDÜL 1000 EURO
Microsoft’ta, herhangi bir pozisyon için personel alımı planlandığında, kurum içinde ve Microsoft Türkiye’nin kariyer sitesi üzerinden kamuoyuna duyuruluyor. Mevcut çalışanlar, bir pozisyona uygun olduğunu düşündükleri kişileri İK bölümüne tavsiye edebiliyor. Tavsiye edilen kişi işe alınırsa, çalışana 1000 Euro ödül veriliyor. Microsof Kaynakları Uzmanı Esra Gaon, "Tavsiye edilen kişi o dönemde işe alınmasa dahi, aday havuzumuzda kalmaya devam ediyor. Bu kişinin daha sonra farklı bir pozisyon için işe alınması durumunda da, çalışanımız aynı şekilde ödüllendiriliyor" diyor.

Gaon, bu yöntemin sadece Türkiye’de değil, Microsoft’un tüm dünyadaki ofislerinde uygulandığını ekliyor. Son bir yılda, Microsoft Türkiye’de bu yöntemle 5 kişi işe girmiş.

Google’daki uygulama, "Çalışan referansı" diye adlandırılıyor. Şirketin kurumsal web sitesinde, Google’da çalışmanın imkanlarının anlatıldığı bölümde, "En iyi çalışanlarımız referanslar aracılığıyla işe alındı. Google, sizi buradaki fırsatlar için adaylar tavsiye etmeye teşvik ediyor. Önerdiğiniz kişi işe kabul edilip en az 60 gün çalışırsa, size 2 bin dolar ödül verilecek" deniyor.

Acıbadem Sağlık Grubu’nda,"En güvendiğin arkadaşını getir" adlı bir program yürütülüyor. Acıbadem Sağlık Grubu İnsan Kaynakları Direktör Vekili Gökben Özalp Saraç uygulamanın 2004 yılında, Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğü bünyesinde sadece hemşire ve sağlık Mmemurları için uygulanmaya başladığını söylüyor. "Eskiden bir çalışma yılını dolduran yeni personeli kuruma kazandıran çalışanlarımız ödüllendiriliyordu. Şu an, nüfusumuzun büyük çoğunluğunu oluşturan hekim dışındaki sağlık kadroları için bu yöntemi uyguluyoruz. Personel ihtiyacını daha çok hissettiğimiz dönemlerde birer aylık kampanyalar yürütüyoruz. Ve yeni personelin 1 yılını doldurmasını beklemeden deneme süresi biter bitmez ödüllendirme sürecine geçiyoruz."

Önceki uygulamayla, 85 sağlık memuru ve hemşire alınmış. "Arkadaşını Getir Kampanyası" ile de 2006 yılı başından beri 20 sağlık profesyoneli işe girmiş.

Çalışanların yüzde 50-80’i tanıdığı aracılığıyla işe giriyor

DBM’in verilerine göre iş arama yöntemleri pasif ve aktif olarak ikiye ayrılıyor. Pasif yöntemler internet sitelerine kayıt olmak, iş bulma şirketlerine başvurmak, şirketlere doğrudan başvuruda bulunmak, ilanları izleyip başvurmak. Aktif yöntemler ise çevreyi kullanmak ve isme mektup yollamak. İşe girenlerin yüzde 50 ila 80’i, bunu çevresi aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yani çoğu insan, tanıdıkları aracılığıyla işe giriyor.

Çevre görüşmelerinin faydaları şöyle sıralanıyor: "İlk ağızdan uzman görüşü, kariyer beklentileriniz ve varsayımlarınızın ne derece gerçekçi olduğu, ekonomi ve sektörlerdeki gelişmeler ve tanıdıklarla ilgili bilgi, birçok konuda daha net bilgi, kendinizle ilgili görüşler, ücretler ve çalışma koşulları ile ilgili bilgi, istekleriniz, deneyimleriniz, beceri ve yetkinlikleriniz gibi konularda değerlendirme, mesleki birikimlerinizin başka sektörlerde ne ifade ettiği, yeni gelen, büyüyen, yatırım yapan şirketlerle ilgili bilgi ve iş teklifleri."

Citibank’ta tavsiyeyle işe alınanlar

Kürşat Abit 3 haftadır, İç Kontrol Departmanında Müdür Yardımcısı olarak çalışıyor. Üniversiteden tanıştığı, bir dönem ev arkadaşlığı yaptığı, Citibank’ta çalışan bir dostunun tavsiyesiyle işe başvurdu. Dört gün sonra görüşmeye çağırıldı. Bir hafta sonunda işe alındı. "İşin koşullarını arkadaşından dinlemek daha farklı oluyor. Ben de arkadaşlarımın CV’lerini aldım, pozisyonlar açıldıkça önereceğim" diyor.

Can Tuncel İki aydır Yatırım Ürünleri Operasyonlarında Kontrolör olarak çalışıyor. Onu, ablasının üniversiteden arkadaşı tavsiye etti. "Bu sistemin başvuran kişi için avantajları, bankayı, şartlarını ve çalışma ortamını bilen birisinden öğrenebilmek" diyor. Acil eleman ihtiyacı olan bir pozisyon olduğu için, yaklaşık 3 hafta içinde işe yerleşmiş.

Serap Eren Altı aydır Beşiktaş Şubesi’nde Kıdemli Müşteri Temsilcisi olarak görevli. Başka bir şubedeki arkadaşının referansı sayesinde işe alındı. "Sistem, başvuruyu buradaki çalışma tarzını daha iyi bilerek yapmamı sağladı" diyor: "Ben de farklı kademeler için 5-6 arkadaşımı tavsiye ettim. Çünkü o kişiler, yöneticilerimiz onay verdikten sonra bizimle çalışacak. Uyumlu çalışmak da önemli."

Emre Atabay Bir yılı aşkın süredir Mevzuat Uyum Görevlisi olarak görev yapıyor. "Daha önce birlikte çalıştığım bir arkadaşım açık pozisyondan bahsetti. Ona CV’mi gönderdim. Kurum, referans sahibi birini işe almayı tercih edebilir. Arkadaşım da beni uygun görmüş olmalı ki tavsiye etti. Görüşmeye bir artıyla başlamak benim için çok önemliydi."

Kerem Güder Altı aydır Ticari Bankacılık İş Analisti olarak çalışıyor. Krediler departmanından bir arkadaşının tavsiyesiyle işe başladı. "Ben de 2 kişiyi tavsiye ettim" diyor. "Biri işe alındı. Bu kadar yeni olduğum halde benim önerdiğim kişiyi de ciddiye adılar."


gguzelay@hurriyet.com.tr 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.