Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

BİZE HAS BİR ÖZELLİK: BAHANE BULMA SANATI!

Yazdırılabilir versiyon   Geri
2491 görüntülenme
BİZE HAS BİR ÖZELLİK: BAHANE BULMA SANATI!

Bize has bir özellik: Bahane Bulma Sanatı!

Bir işin en zor tarafı bizzat o işin yapılmasıdır. Ancak, yapılmayan bir işin sorumluluğunu yüklenmek de, en az işin yapılmaması kadar ağırlık taşıyan bir yükümlülüktür. Her iki yükten de birlikte kurtulmak için necip Türk milleti basit, ancak sonuç getiren bir yöntem geliştirmiştir; bahane bulmak!
Diğer sanatlarda ve de alengereli teknolojilerde bir ağırlığımız olmasa da, bu dalda dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi olduğumuza eminim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bir işin icrasında olmasa da, bir işin neden yapılmaması gerektiği konusunda sanat değeri taşıyan teknikler icat ederler. Bu konuda Türk milletinin performansını
, yedi düvel bir araya gelse, inkár edemez!

Şahsen ben bahane bulma sanatı ile dört yaşında tanıştım. Eşek kadar çocuk olmuştum ama çişim geldiği zaman tuvalete gitmeye üşenir, altıma yapardım. Nasıl olsa altımı temizleme sorumluluğu anneme aitti! Annem altımın ıslandığını fark ettiğinde, etimden et koparılıyormuş gibi ağlama krizlerine girer, ‘‘Yine tutamadım!’’ diye kendimi yerden yere atardım.
Zavallı annem beni doktor doktor gezdirmişti. Ýlkokulda ders çal
ışmaya illet olduğum için babaannem her gece hastalanırdı. Babaannem 27. kalp krizini geçirdiği gün beni okuldan almaya gelince, bu sefer de ‘‘Aa, hastaneden kaçmış!’’ diye bağırarak yalanın, pardon bahane sanatının en yüce örneklerinden birisini uyguladım.
Üniversitede dersler daha da ağırdı. Ancak, bu sefer de imdadıma ‘‘devrim’’ yetişti. Dış mihrakların uşağı hocalarımızın ‘‘neo-klasik iktisat’’ adı altında bize emperyalizmin oyunlarını öğretmelerine, bu palavraları öğrenmeyerek tepki gösterirdim. Hocalar bu direnişimi kırmaya kalktıkları zaman da içinde ‘‘Atatürk inkılap ve ilkeleri’’, ‘‘milli bağımsızlık’’, ‘‘cumhuriyetin devrimci ruhu’’ gibi tiratlar geçen öyle hamasi nutuklar atardım ki, hocalar bile ‘‘Yoksa bu oğlan haklı mı?’’ diye şüpheye düşerlerdi. Ben ders çalışamıyorsam bunun sorumlusu, gerekirse rahmetli Atatürk bile olabilirdi.
Allah'dan iş hayatı da bilimi iplemediği için elimdeki diploma iş bulmama yetti. Ýş hayatında dikkat ettim, ‘‘üretimi nasıl arttırırız’’ diye kafa yoranlar yükselemiyor. Malın hasını Ankara'daki bürokrat ve siyasi yakınlarından tüyo getirenler götürüyor. Neredeyse tüm Ankara ile akraba oldum! Ý
şte canım sıkıldıkça, Ankara'ya ‘‘tüyo alma, ihale kapma seyahatleri’’ tertip ederdim. Nasıl olsa seyahat masrafını salak patron ödüyordu! Tüyolarım yanlış çıktığı zaman bahanem yine hazırdı:
- Valla patron, ben koskoca müsteşarın yalan söyleyeceğini nereden bileyim? Hemen şimdi kulağını çekerim, diyerek ömrü hayatımda hiç görmediğim adamların sırtından iaşemi temin etmeye devam ettim.
Biliyorum, biraz sonra Genel Yayın Yönetmeni çağıracak;
- Yine üfürükten bir yazı yazmışsın, diyecek. Ben de ona:
- Aldıkları maaşı hak etmedikleri için kıvranan, Kıbrıs meselesine sıkılan, mali milada hasret çeken, emekli olmamak için direnen yüce milletimizin sosyo-ekonomik davranışının, psikolojik dinamikler çerçevesinde, bir dışa vurum olarak bahane sanatını kullanmasını işlediğim için esasında beni ödüllendirmeniz gerekir, diye cevap vereceğim!

Cüneyt ÜLSEVER


 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.