Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

Bir Yöneticinin Özel Hayatı Ne Kadar Özeldir?

Yazdırılabilir versiyon   Geri
2965 görüntülenme
Bir Yöneticinin Özel Hayatı Ne Kadar Özeldir?
‘İşime öylesine sıkı sıkıya bağlıyım ki, iş hayatım aynı zamanda özel hayatımdır...’ ‘Kişilerin özel yaşamları asla iş hayatlarına yansımamalıdır...’ ‘Özel yaşamınızla iş hayatınızı ayırt etmelisiniz…’ ‘Profesyonellerin başarısında özel yaşamlarındaki düzen büyük önem taşır’ gibi söylem ve yazıları sıklıkla duyar veya okuruz.

Gerçekte böyle bir ayırım yapmak mümkün mü? Kişiler bu ayırımı yapmakta ne kadar başarılı olabiliyor? Yıllardır kamuoyunun yakından tanıdığı siyasetçiler, sanatçılar, işadamları veya üst düzey yöneticiler özel yaşamlarındaki skandallarla gündem yaratıyor, eleştiriliyor, mevkilerini kaybediyor veya aile hayatları sarsılıyor.

Profesyonel yaşamda liderlik görevini üstlenmiş olanların özel hayatlarında da şeffaf ve topluma örnek olacak nitelikte olması beklenir. Gerçek öylesine acımasızdır ki, bir kez toplumun sizden beklentilerinin dışında bir şey yaparsanız, tüm başarınız, topluma katkılarınız unutulacak, yargılanacak ve başarıyı elde etmek için tırnaklarınızla kazıyarak çıktığınız zirveden hemen indirilivereceksiniz. Lider olabilmenin ne kadar ayrıcalıklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kişilerdeki karizma, vizyon ve kişilik çarpıcı bir karışımı sergiler. Bu sayede de ait oldukları toplumda kolaylıkla izleyici bulup, onları peşlerinden sürükleyebilirler. Lider, sahip olduğu değerlerin bilinciyle çevresindekilerden fark yaratarak zirveye tırmanırken, etik davranışların da önemini kavramış olarak da yaşamını şekillendirmelidir. Çünkü artık topluma mal olmuş, söylemiyle, inancıyla, üslubu ve yöntemleriyle toplumda örnek oluşturan, izleyicileri tarafından rol model olarak benimsenen bir simge olmuştur.

Bu dönüşüm lidere çok büyük sorumluluklar yükler. Gerçekte de sorumluluk bilinci yeterince gelişmediğinden, karizması, zekası ve bilgisine rağmen tökezlenen, çevresinde yeterli hayranlığı kazanamayan kişiler tanırız. ‘Hakkımı yediler’, ‘Komploya kurban gittim’, ‘İftiraya uğradım’ gibi açıklamalar yapanların nedenlerini incelediğinizde, toplumun bu kişilerden beklediği değerleri sergilemekte “sorumsuzca” diyebileceğimiz davranışların kendilerini daha ileriye taşımadığını görmüşüzdür.

Yukarıda değindiğimiz gibi, bir lideri “lider” yapan kişisel ve etik değerlerin tümünü sosyal sorumluluk olarak da tanımlayabiliriz. Bu bakış açısıyla, profesyonel ve özel yaşam birbirinden ayrılamayacak bir bütün teşkil eder ve toplum tarafından da bir bütün olarak değerlendirilir.

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, Kaynak Dergisi’nden derlenmiştir.


 
 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.