Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

Bugün Müşterin İçin Ne Yaptın?

Yazdırılabilir versiyon   Geri
2768 görüntülenme
Bugün Müşterin İçin Ne Yaptın?
Başlık sanırım ilginizi çekti ve içeriği merak ettiniz. Oysa başlık salt Müşteri İlişkileri Yönetimi yani Customer Relationships Management (CRM) olsaydı eğer belki de teorik bir yazıdır düşüncesiyle ilk paragrafta okumayı bırakabilirdiniz. Gelin zamanı iyi değerlendirelim: Bu yazı Müşteri şikayetlerini yönetmek üzerine. Artık devam edip etmemek size ait Eğer müşteri şikayetlerini yönetmekten daha önemli işlerim var, zaten koca şirketi yönetiyorum diyen yöneticilerden iseniz bu yazı biraz canınızı sıkacak. Çünkü sizin devriniz geçti. Her an işsiz kalabilirsiniz. Başlık sonrası bu satıra gelmeniz maksimum 1 dakika kadar sürmekte. İşte bu süre bazı durumlarda müşterinin sizden yani firmanızdan uzaklaşması için yeterli. İsterseniz müşteriye ve şikayetine ilgisiz kalarak bunu test edin. Sonuç sandığınızdan pahalıya mal olabilir, hele İnternet siteniz ise söz konusu olan ziyaretçilerin sitenizden ayrılması saniyelerle ölçülebilecek kadar kısa olacaktır.

    Hatırlatma: Müşteri her zaman haklıdır. Özellikle şikayet ettiği zaman. Sorun ne ise dinleyin ve çözün. Onu tekrar kazanın. Sorunu size aksettirdiği için teşekkür edin. Böylece şikayet etmeyen müşterinin vereceği zararı önlemiş olursunuz. Bazı müşteriler şikayet dahi etmeden mağazayı terk eder ve onları bir daha görmezsiniz. Çünkü bu kişiler kendine ve şikayetine değer verilmediğini düşünürler. Çoğu firma da değer vermez. Oysa müşteri şikayetlerini dikkate almak ve çözmekle kalmayıp şikayetleri yeni ürün hizmet veya mevcut olanı farklılaştırabilme fırsatı olarak gören firmalar da var. Çalışanlarınız müşteri ile yaşanacak problemin değil çözümünün parçası olmalı. Önerim satış için 7/24 uğraşıyorsanız hizmet sunmak ve şikayetleri çözmek için de aynı sürede ulaşılabilir olunmasıdır. Müşteriler şikayetlerini hangi kanallardan (e-posta, telefon, faks, web siteniz vs) yapabilirler? Şikayetleri fırsata dönüştürebiliyor ve çalışanlarımızı çözdükleri şikayetler için ödüllendiriyor musunuz? sorularına cevaplarınız önemli.

Rekabet avantajı için Müşteri İlişkileri Yönetimi isimli kitabımda 1993 yılında başkan Bill Clinton`un federal kuruluşların müşterilerine (yani vatandaşlara) anket yapmalarını istemesi ile Müşteri Servis Standartları belirlenmesine değinmiştim. Söz konusu çalışmada şu noktalar belirlenmişti;

- Müşterilerin şikayetlerini bildirmesini kolaylaştırın ki müşteriler de sizin gelişmenizi kolaylaştırsın,
- Şikayetlere hızlı, nazik ve sağduyulu cevap verin, böylece müşteri bağlılığını artırırsınız,
- Şikayetleri ilk bildirimde (1) daha sonra olacak ek bildirimlerin maliyetleri artırmasına engel olmak ve tasarruf etmek ve (2) müşteri güvenini sağlamak için çözün,
- Şikayetlerin ele alınması için teknoloji kritik başarı faktörüdür,
- Müşteri servis pozisyonları için en iyileri istihdam edin veya kiralayın.

    Sanırım sorunun önemi ortaya çıktı. Son olarak Toyota Motor Sales USA firmasının müşteri tatmini formülünü vererek yazıyı bitiriyorum: İşi İlk Defada Doğru Yapmak + Etkili Şikayet Yönetimi = Maximum Müşteri Tatmini/Bağlılık

    Abdullah Bozgeyik
    Bağımsız Danışman
    Öğretim Görevlisi


 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.