Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

BİR HAYATA NELER SIĞAR?

Yazdırılabilir versiyon   Geri
2316 görüntülenme
BİR HAYATA NELER SIĞAR?
Bir insanın azmettiği takdirde yapabileceği şeyler gerçekten hayret vericidir. İşte misaller:

Dr. M. C. Modi, Hindistan’da geçirdiği 50 yıllık bir süre zarfında, 46.120 köye gitmiş, 12.118.630 hastaya bakmış ve 610.564 ameliyat yapmıştır. Bir keresinde, bir gün içinde tam 833 tane katarakt ameliyatı gerçekleştirmiştir.

Georges Simenon, günde 80 sayfa yazardı. 500′den fazla eser verdi. Maigret adlı kitabını 6 günde tamamladı.

Isaac Asimov, Dewey Onluk sisteminin bütün kategorilerinde eser veren tek yazardır. Yaklaşık 500 kitabı vardır. İlk 100 kitabını 20, ikinci 100 kitabını 9,5, üçüncü 100 kitabını ise 6 yılda yazdı. Her sabah 6.00’da kalkar, 7.30’da daktilosunun başına geçer ve gece 10.00’a kadar çalışırdı. Asimov, “Yazmak benim tek merakım. Konuşmak bile benim için bir inkıtadır.” derdi. Yılda 10 kitap yazmak onun için bir standart haline gelmişti. 1977 yılında bir kalp krizi ve 1983’de üçlü bypass geçirmesine rağmen bu temposunu sürdürdü.

Stever Snyder ve Teddy Roosevelt, günde ortalama 4 kitap okurlardı.

James Crichton, 15 yaşına gelinceye kadar 22 dil öğrenmişti.

Mezzofanti, 60 dili ve 72 diyalekti akıcı olarak konuşabiliyor ve 114 dilde tercüme yapabiliyordu.

Sir John Bowring 200 dilde okuyabiliyor, 100 dilde de konuşabiliyordu.

Dr. Yoshiro Nakamats’ın 2300 patenti vardı (Edison’ın ise 1093). Ona göre dâhilik; akılda tutma, serbest çağrışım ve sentezden oluşurdu. Teori, ilham ve pazarlanabilirlik tekniklerini kullanırdı. Önce statik, tabii bir odada kalır sonra dinamik ve müzik dinlenilen bir odaya geçer, sonra da suya dalardı. Günde 5 saat uyurdu. Bunun bir saati, 30’ar dakikalık iki özel istirahatten oluşurdu.

Nisbi Mantıkta (fuzzy logic) fena olan araştırmacılardan Bart Kosko, Güney California Üniversitesi’nde bir matematik doçenti, mühendis, siyah kuşak sahibi bir sporcu, oyun yazarı, romancı, senfoni ve sonat bestecisidir ve 33 yaşındadır. Öldüğümde Beni Uyandır adlı bilim kurgu romanı, iki ahlaki düstur sunar: Çilesiz tefekkür olmaz; Rehavet öldürür. Verdiği derslerde, düşüncelerini o kadar hızlı aktarır ki öğrencileri onu dinlemeyi, itfaiye hortumundan su içmeye benzetirler. Konuşurken yaptığı atıflar çok farklı sahalardadır. Bir filmden hoşlandığında 20 kere seyreder. Bir ayda piyano çalmasını öğrenmiş ve 14 yaşında ilk keman konçertosunu bestelemiştir.

Nikola Tesla, hayalinde bir makine inşa eder, çalıştırır ve birkaç gün sonra nasıl çalıştığını, bir arızanın olup olmadığını kontrol ederdi.

Peter G. W. Keen, Virgin Adaları’nda yaşayan ve danışmanlık hizmetlerinden yılda 1 milyon dolar kazanan bir araştırmacıdır. Her ay, 400 dergiyi tarar.

— Apollo 11’in uçuşuyla sorumlu Kranz, göreve hazırlık yaptığı aylarda, uçuşun her bir saniyesini bir orkestra şefi hassasiyetinde yönetmek için, yaklaşık 9 cm kalınlıkta bir defteri, özel notlarıyla doldurmuştu. Operasyonla ilgili şunları söylemiştir: ”Her an değişen şartlarda, herkesin doğru şeyleri yaptığını kontrol etmek zorundasınız. Asla, delilleri karıştırmamalı, dikkatinizden bir şey kaçmamalı ve anlayamadığınız bir nokta kalmamalıdır. Sorumlu sizsiniz. Her zamankinden daha soğukkanlı ve daha akıllı olmak zorundasınız. Her şeyi sayılarla yaptım. Kontrol listelerine ait kontrol listeleri hazırladım. Eğer ekibin hep önünde olmasaydım, işimin hakkını verdiğimi hissetmezdim. Her an kendimi teste tabi tutar, eğer şöyle bir durum ortaya çıkarsa ne yaparsın derdim.”

 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.