Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

BAŞARI ROTAMIZI ÇİZMEK

Yazdırılabilir versiyon   Geri
12560 görüntülenme
BAŞARI ROTAMIZI ÇİZMEK

Montaigne' nin "Hedefi Olmayan Gemiye Hiç Bir Rüzgar Yardım Edemez" sözü bana göre doğru bir yaşam felsefesi. Benliğimizi geliştirmek motivasyon açısından oldukça önemli. Risk unsurunun yoğun olduğu çalışmalarda eğer o işe motive olmuş isek başarısızlığı düşünmeksizin başarıyı hedef alırız. Bu da amacımıza ulaşma açısından işin yarısı demek.

 Joseph Goldstein' in "The experience of Insight" adlı kitabından kısa bir alıntı: Asya'da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak vardır. Bir hindistancevizi oyulur ve iple bir ağaca veya yerdeki bir kazığa bağlanır. Hindistancevizinin altına ince bir yarık açılır ve oradan içine tatlı bir yiyecek konur. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı kadar büyüklüktedir, yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz. Maymun, tatlının kokusunu alır, yiyeceği yakalamak için elini içeri sokar ve yiyeceği kavrar, ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkarması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkmaz. Avcılar geldiğinde maymun çılgına döner ama kaçamaz.

 Aslında bu maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur. Onu sadece onun kendi bağımlılığının gücü tutsak etmiştir. Yapması gereken tek şey elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Ama zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki, bu tuzaktan kurtulan maymun çok nadir görülür. Bizi tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur. Tüm yapmamız gereken elimizi açıp benliğimizi ve bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak ve dolayısıyla özgür olmaktır.

 Bir çalışmayı başarıyla tamamlamak sonucu mu gösterir? Aslında hayır. Bu sadece yaptığımız o işe özgü bir başarıdır. Başarı ele aldığımız tüm işleri o işin normlarına uygun olarak sonuçlandırmayı gerektirir.

 Bir gün Einstein'a kendi zekası ile diğer insanların zekası arasındaki fark nedir diye sormuşlar. Bir süre düşünen Einstein yanıt vermiş: "Birçok insan saman yığını içinde bir toplu iğne ararken, onu buldukları zaman işi bitirirler. Ama ben birinciyi bulduktan sonra aramaya devam ederim, ikinciyi, üçüncüyü belki şanslıysam dördüncüyü bulabilirim diye aramaya devam ederim". Einstein, işte bu yüzden gözümüzde bir idoldür.

 Hepimizin elinde kullandığımız/kullanmadığımız birçok kaynak vardır. Önemli olan bu kaynakları en iyi şekilde değerlendirebilmek. Fırsatlar değerlendirildikçe katlanır" der Sun Tzu. Burada öncelik bakmak değil, görmektir. Ne yazık ki elimizdeki fırsatlarımızı değerlendirme yetimizi zaman zaman dengeli kullanamıyoruz. Bunun sonucunda da yine kendimizi başarısızlığa şartlamış oluyoruz. 

 Fırsatları değerlendirmek de yine makalenin başında ifade etmiş olduğum gibi ne yapacağımızı bilmekle başlar. Yolumuzu belirlediğimiz sürece sonuca nasıl ulaşabileceğimizi de rahatlıkla tayin edebiliriz. David Star Jordan "Bilgelik, ne yapacağını bilmektir, erdem; onu yapmaktır" der. Başladığımız işin ana teması aslında budur. Limana düzgün yanaşmak isteyen bir gemi olmayı istiyorsak, rotamızı baştan belirlemek işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sevgilerimle,


Funda Taşdemir

 


 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.