Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

ARKA TAŞ'TAN ARKADAŞ

Yazdırılabilir versiyon   Geri
12425 görüntülenme
ARKA TAŞ'TAN ARKADAŞ
Eski Türklerde askerler savaşırken arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kayaya veya taşa vererek ok atarlarmış. Atalarımız genelde bozkır hayatı yaşadıkları için bu sırt dayanan taşın ismi ARTA -TAŞ' dan ARKADAŞ şeklinde dilimize yerleşmiş ve bugün bile güvenebileceğimiz bizi arkadan vurmayacak olan samimiyetine güvendiğimiz kişilere verdiğimiz isim olmuştur.

    Arkadaşlık adına burada yazılara sığdıramayacağımız birçok şeyi yazmak mümkün. Ama söylenecek en önemli şeyin "Arkadaş" kelimesinin kökeninde olduğu gibi sırtını sağlam yere dayamak yani güven olgusunu yaşatacak kişi olması bölümüne dikkatinizi çekmek istiyorum. "Güvensizliğin başladığı yerde arkadaşlık biter. Epikuros"

    Arkadaşlık süregelen birey/toplum ilişkilerimizin en önemli parçası. Bir nevi temelinde kişinin kendini ifade ettiği bir kavram. Yani kişinin bulunduğu ortamda edindiği arkadaşlıklar bireyin kendisini ifade eder nitelikte. "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Cervantes"

    Arkadaşlık bir uzlaşmanın kanadı. Hayatımızın her döneminde kişisel ilişkilerimiz bizleri belirli noktalara götürür. Herhangi bir konuda verdiğimiz/vereceğimiz kararlar desteklendiğinde o kararı uygulama aşamasında birey o kararı uygulamada güçlenmekte. "İki insanın arkadaş olduğu yerde uygarlık vardır. S.Eyuboğlu"

    Yaşantımızın tüm evrelerinde yalnız kalmamanın temel koşulu yalnızlığı hak edecek olay ve davranışlardan kaçınmaktır. İnsanoğlu genelde yalnız kalmayı tercih etmez. Yaşadıklarını bir şekilde paylaşma gereksinimi duyar. Bu durumda yardım almak/yardımcı olmak için bireyler kişisel iletişim kurma ihtiyacı hisseder. Yardım almanın en temel yolu hak etmektir. "Arkadaş kazanmanın tek yolu arkadaş olabilmektir. Emerson"

    Ve bir genç şöyle dedi: 'Bize arkadaşlıktan bahset.' Ve o cevap verdi: 'Arkadaşınız cevap bulan gereksinimlerinizdir. O sevgiyle ektiğiniz ve şükranla biçtiğiniz tarlanızdır. O sizin sofranız ve ocak başınızdır. Çünkü ona açlığınızla gelir ve onda huzuru ararsınız. Arkadaşınız sizinle içinden geldiği gibi konuştuğunda ne 'hayır' demek zor gelir, ne de 'evet' demekten çekinirsiniz. Ve o sessiz kaldığında kalbiniz onun kalbini dinlemek için sessizleşir. Çünkü arkadaşlıkta kelimeler susunca tüm düşünceler, tüm arzular ve beklentiler gürültüsüz bir sevinç içinde doğar ve paylaşılırlar.

    Arkadaşınızdan ayrıldığınızda ise yas tutmazsınız, çünkü onun en sevdiğiniz yanı yokluğunda daha bir berraklık kazanır, tıpkı bir dağın dağcıya ovadan daha net görünmesi gibi... Ve arkadaşlığınızda ruhsal derinlik kazanmaktan başka bir amaç gütmeyin. Çünkü salt kendi gizemini açığa vurmak peşinde olan sevgi sevgi değil savrulmuş bir ağdır ve sadece yararsız olan yakalanır. Ve arkadaşınıza kendinizi olduğunuz gibi sunun. Eğer dalgalarınızın cezrini bilecekse meddini de bilmesine izin verin. Çünkü salt zaman öldürmek için bir arkadaş aramanızın anlamı olabilir mi? Onu zamanı yaşatmak için arayın. Çünkü o gereksiniminizi karşılamak içindir boşluğunuzu doldurmak için değil. Ve arkadaşlığın hoşluğunda kahkahalar paylaşılan hazlar olsun. Çünkü küçük şeylerin şebneminde yürek sabahını bulur ve tazelenir.' (Halil Cibran) 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.