Paylaşımlar

Makaleler, Kurumsal Eğitimler, Seminerler, Sertifika programları

'GELECEĞİN BESİNİ' DİYEREK DEVEKUŞU ETİNDEN SOSİS ÜRETTİ

Yazdırılabilir versiyon   Geri
12623 görüntülenme
'GELECEĞİN BESİNİ' DİYEREK DEVEKUŞU ETİNDEN SOSİS ÜRETTİ
Yumurtası büyük ilgi gören devekuşunun etinden de sucuk, sosis ve salam üretimine başlandı. İzmir'in sadece devekuşu etinden üretilen ürünlerinin satıldığı ilk marketini geçen hafta sonu açan SYS Devekuşu Çiftliği, kırmızı ete bir alternatif yaratmayı hedefliyor.

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Ataköy'de 7 yıl önce kurduğu çiftliğin girişine marketini açan Şükrü Sarıkaya, düşük kolesterollü, yüksek proteinli ve yağsız olan ürünlerin çok sağlıklı olduğunu söylüyor. Market sayesinde devekuşu eti ürünlerine ilginin artacağına inandığını belirten Sarıkaya, "7 yıldır bu sektöre gönül verdim. Amacım sağlıklı bir ürün olan devekuşu etinin Türk tüketicisi tarafından benimsenmesi. Çiftliğimde şu anda 55'i anaç, toplam 110 devekuşu var. Açtığım marketle de devekuşu eti tüketiminin artırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyorum" diyor.

"Geleceğin besini" olarak gördüğü devekuşu etinin kırmızı et kategorisinde bulunmasına rağmen kolesterolsüz olduğu için sığır etine göre daha sağlıklı olduğunu vurgulayan Sarıkaya, bu etin üretiminin 1'e 60 oranıyla kârlı iş olduğuna dikkat çekiyor. Sarıkaya, "Bugün Avrupa'ya baktığımızda organik besinlerin tüketimi her geçen gün artıyor. Türkiye Karadeniz dışında, devekuşu yetiştirilmesi için uygun şartlara sahip. Gelecekte en çok tercih edilen et, devekuşu eti olacak. Ürünlerimiz Metro, Kipa, Gima ve Kiler gibi ulusal marketlerde yerini aldı. Devekuşunun tanıtımına bundan sonra daha çok ağırlık vereceğim. Türkiye'nin adını dünyaya duyurmak için çalışacağım" diye konuşuyor.

Büyük şirketlerin girişimiyle sektörün daha da büyüyebileceğini kaydeden Sarıkaya, bugüne kadar devletin hiç destek vermediğini anımsatıyor. Sarıkaya, üretimde belirli noktalarda devlet sübvansiyonu sağlanmasıyla devekuşu etinin Türkiye'nin en büyük ihracat kalemlerinden birisi olacağını belirtiyor.

Tepeden Tırnağa Faydalanılıyor
60 kilometre hızla koşabilen devekuşlarının ömrü ortalama 70 yıl. 25-30 yıl damızlık anaç olarak verimli yaşıyorlar. Uygun koşullarda yılda 90-110 yumurta üreten bir devekuşundan 30-40 kilogram et alınabiliyor. Yumurtasının ağırlığı 1 ila 2 kilo olan devekuşunun derisi de yılan ve timsah derisi kalitesinde. Bir devekuşundan 1.2 metre deri sağlanabiliyor. Bu deriden ayakkabı, çanta, kemer ve cüzdan gibi aksesuarlar yapılabiliyor. Tüyleri de tekstil sektöründe kullanılabilen devekuşlarının gaga ve tırnakları ilaç malzemelerinde, yağları da kozmetikte kullanılabiliyor.

Kaynak: Referans Gazetesi


20/06/2006


 
   Diğer Paylaşımlar
 4 SORU  

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.